Portugal Cup: all results of the 2nd round – Portugal Cup

2nd round

Today

1919 Union (CP)-Graciosa FC (D), 2-1

SC Vianense (CP)-Vitória FC (League 3), 0-2

GD Fontinhas (CP)-SCU Torreense (Liga 3), 0-1

São João de Ver (Liga 3)-Leixões SC (LPII), 1-3 (ap. extension)

Condeixa (CP)-Esperança de Lagos (CP), 4-3 (ap. overtime)

Related

Sacavenense (CP)-AD Fafe (League 3), 0-4

GD São Roque (D)-SC Farense (LPII), 0-3

União Montemor (CP) – Vilaverdese (CP), 0-2

GD Águias Moradal (D)-Damaiense (D), 2-1

AD Os Limianos (CP) – SC Cradle (CP), 0-1

SC Pombal (D)-Leça FC (CP), 0-4

FC Oliveira do Hospital (League 3) – FC U. Madeira (CP), 5-0

AR São Martinho (CP)-Benfica and Castelo Branco (CP), 0-1

Estrela FC Vendas Novas (D)-União SC Paredes (CP), 0-2

Atlético Cluve Vila Meã (CP)-CD Feirense (LPII), 1-5

CF Canelas 2010 (Liga3) -House Pia AC (LPII), 2-4

FC Alpendorada (D)-Académica de Coimbra (LPII), 1-2 (after extra time)

SU Sintrense (CP) – CA Macedo de Cavaleiros (CP), 1-1 (7-6 ap. penalties)

CF “Os Belenenses” (CP)-Pêro Pinheiro (CP), 5-3

ADC Rebordelo (D) – CD Cinfães (D), 1-2

Pevidém SC (League 3)-CD Trofense (LPII), 1-3 (ap. extension)

SC Espinho (CP)-Merelinense (CP), 1-0

GS Loures (CP)-Oriental Dragon (League 3), 2-2 (9-10 ap. penalties)

Ferreira de Aves (CP)-Ac. Viseu (LPII), 0-1 (ap. extension)

Vinhais (D)-National CD (LPII), 0-3

Idanhense (CP)-SC Covilhã (LPII), 0-2

Sertanense (CP)-CD Mafra (LPII), 0-1

Immortal (CP)-UD Vilafranquense (LPII), 0-2

Olhanense (CP)-Santa Cruz Alvarenga (CP), 1-0

Camacha (CP)-Ribeirão (D), 6-1

Trade and Industry (D)-UD Leiria (League 3), 1-1 (5-6 ap. penalties)

Serpa (CP)-Olivais and Moscavide (D), 4-0

Caldas (League 3)-Blackberry (League 3), 1-0

Moitense (D) -Ançã (D), 2-1

UD Oliveirense (League 3)-Sp. Arronches and Benfica (D), 3-0

Anadia FC (League 3) – GD Coruchense (CP), 3-1

CD Rabo de Peixe (CP) – AD Castro Daire (CP), 2-3 (ap.

Ferreiras (D)-Star of Amadora (LPII), 0-3

Louletano (CP)-Salgueiros (CP), 3-1

FC Felgueiras (League 3)-GD Chaves (LPII), 2-0

Sunday, 26
Sporting Ideal (CP)-Valadares Gaia (CP), 11 hours
Potters (CP)-Varzim SC (LPII), 11 hours
Vitória Sernache (CP)-Rio Ave FC (LPII), 14 hours
Maria da Fonte (CP) – FC Penafiel (LPII), 15 hours

Real SC (League 3) – CD Cova da Piedade (League 3), 2-1 (after prol)
FC Alverca (Liga 3)-Vila Real (CP), 3-1

.