Kdo je po Ferim jediný nebílý, reaguje Nacher na Profantovy bílé páprdy

Profant se minulý týden na debatě během festivalu Prague Pride vyjádřil k zákonu o manželství pro všechny. Nelichotivě se vyjádřil o obsazení Poslanecké sněmovny, které podle něho stojí za tím, že schvalování zákona trvá i několik let.

„Sněmovna je plná konzervativních bílejch páprdů a velká část inklinuje k fašismu. A kdo tomu nevěříte, tak se podívejte na projednávání prvního čtení manželství pro všechny,“ odpověděl Ondřej Profant na dotaz, jestli by se nedalo schvalování zákona urychlit. 

Reakce z konzervativního tábora na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat. Například zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, který už není poslancem, ale zato aktivním věřícím, se ohradil takto:  „Ve Sněmovně jsou vypjaté postoje, ale nikdo opravdu neinklinuje k fašismu. Pan Profant si nevidí do úst.“

Kriticky se ohradil i poslanec KDU-ČSL Marek Výborný:  „Milý pane kolego, to, že někdo hájí konzervativní hodnoty, stabilní rodinu či manželství muže a ženy, ještě neznamená, že inklinuje k fašismu. Vaše nálepka o páprdech je stupidní a připomenutí barvy pleti úplně mimo mísu,“ podotkl.

Na Profanta reagoval i volební lídr ANO v Praze Patrik Nacher, který byl vystoupení Profanta osobně přítomen. „Označovat někoho za fašistu, protože má jiný názor na manželství pro stejnopohlavní páry, a ještě to tu obhajovat, je pohrdání všem obětem fašismu,“ napsal.

LGBT je slepá vývojová větev, napsal Pollert. Nenávistné, hnus, sepsuli ho

Také však uvedl toto: „Pirát Ondřej Profant se ukázal být skrytým příznivcem SPD, neboť jediný nebílý páprda ve Sněmovně, je po odchodu D. Feriho předseda SPD T. Okamura, pokud mě paměť neklame.“

Poněkud tak sklouzl k podobným vyjádřením, jakých se dopouštěli zatím poslanci jiných formací. „Jen osel může být překvapen, že ve Sněmovně uprostřed Evropy nejsou černoši v barevných tričkách,“ reagoval na Profanta například poslanec SPD Jaroslav Foldyna.

Manželství osob stejného pohlaví

„Přestože se o tomto návrhu říká, že je ‚kontroverzní’, mně osobně připadá naprosto normální. Naopak za absurdní považuji, že to dneska může někoho ještě pobuřovat,“ vysvětloval Profant svůj postoj.

Zákon by lidem stejného pohlaví umožňoval uzavřít manželství. „Manželství se dotýká témat jako jsou společný majetek, daňové úlevy nebo vdovské důchody. Je proto nesmyslné, aby k partnerům stejného pohlaví zákon přistupoval jinak,“ dodal.

Poslanci odmítli posílit práva homosexuálních párů. Chyběly tři hlasy

Zákon o manželství i pro homosexuály ve Sněmovně ležel skoro tři roky. Prvním čtením prošel až na konci dubna. Do říjnových voleb se ale schválení pravděpodobně nestihne, poslance do té doby čeká jen jedna řádná schůze.

Předvolební debata se konala na začátku srpna v rámci probíhajícího festivalu Prague Pride. Debatu pořádala iniciativa Jsme fér. Festival se v České republice koná každoročně už od roku 2011 a Piráti se ho pravidelně účastní, aby vyjádřili svou podporu lidem s odlišnou sexuální orientací.