LOH 2021 Tokio | Měl problémy s hazardem, přežil nehodu. Teď chce japonský badmintonový bojovník zlato z OH

Profimedia.cz

Badminton se na olympijských hrách objevuje od roku 1992, nejúspěšnější je historicky Čína, která v tomto sportu posbírala 41 cenných kovů. Jen v mužské dvouhře její hráči vyhráli čtyři zlaté medaile ze sedmi možných. Rozbít fenomenální čínský blok půjde Japonec Kento Momota.

Ten má přitom za sebou ošklivý karambol, když v lednu minulého roku v Kuala Lumpur boural autobus jeho týmu při cestě na letiště. Srazil se s nákladním automobilem, řidič náraz nepřežil. Japonský badmintonista utrpěl hluboké řezné rány a musel podstoupit operaci oka. Několik měsíců se nedostal na kurt. „V tom období se můj duch zcela zlomil. Myslel jsem, že moje kariéra skončila. Teď vidím bez problémů, když hraji. Jsem schopný podat stoprocentní výkon,” oddechl si 26letý badmintonista, který v roce 2019 získal rekordních 11 turnajových titulů včetně triumfu na mistrovství světa.

Rusům nevoní olympijská vesnice. Je to tu jako ve středověku!

Dlouho očekávaný návrat se plánoval na začátek roku. Pozitivní test na koronavirus ale vše naboural, a tak se japonský fenomén ukázal až na konci března v Birminghamu. „Oblast, ve které jsem se nejvíce posunul, je moje psychika, po tom všem, čím jsem si za poslední období prošel. Fakt, že jsem opravdu tvrdě dřel, mi dává před domácím vrcholem velký optimismus,” přemýšlel o budoucnosti pozitivně Japonec.

Naočkovaných Čechů na hrách v Tokiu je 80 procent, podobně jako Američanů

Bude to pro něj první olympiáda. O minulou přišel kvůli suspendaci za nelegální hraní hazardních her. Poté se vracel zpátky mezi elitu, objížděl turnaje nižší kategorie, startoval například v roce 2017 v Brně. Když se objevila zpráva, že se uvažuje o přeložení jeho domácí olympiády, byl v šoku. „Už jsem si myslel, že mi největší sportovní svátek zůstane zapovězený a že se ho nikdy nezúčastním,” naznačil, že se v myšlenkách vzdával sportovního svátku. Jenže nakonec vše dopadlo jinak.

Turnaj v badmintonu tak na letošní olympiádě dostal velký náboj. „Na Momotu jsem velmi zvědavý, jelikož měl rok a půl, kdy pouze trénoval a odehrál jediný mezinárodní turnaj. Myslím si, že na olympiádě bude v životní formě. A vlastně tlak ze strany diváků a domácího očekávání tolik nepocítí, jelikož se hraje před prázdnými tribunami,” poznamenal Adam Mendrek, elitní český badmintonista.

Badminonisté budou na olympiádě chybět, svaz už myslí na Paříž 2024

O trofej z japonské olympiády bude usilovat také čínský singlista Chen Long, který zkusí navázat na legendárního Lin Dana, jenž se radoval ze zisku hned dvou nejcennějších vavřínů na OH. Nebezpečné bude také dánské duo Anders Antonsen a Viktor Axelsen. Velkým příběhem by se mohlo stát počínání šestatřicetiletého Indonésána Hendry Setiawana, který by zlatou medaili v mužské čtyřhře slavil už v roce 2008 s Markisem Kidem. Teď by po třinácti letech mohl medailovou sbírku rozšířit.