LOH 2021 Tokio | Na golfu je pohodička, lebedí si bikerka a vyhlíží olympijský debut

Jan Němec/mtbs.cz

„Účast na olympijských hrách je pro mě splněným snem. Užívám si každou minutu tady a snažím se maximálně nachystat na závod, abych byla v ideálním rozpoložení,” říkala Jitka Čábelická po středečním tréninku nedaleko Izu, kde budou bikeři bojovat o medaile.

Právě přesun mimo japonskou metropoli představoval největší komplikaci po příletu bikových reprezentantů. „Hodin v letadle bylo hodně, pak jsme byli zvědaví, jak dlouhá procedura bude na letišti při akreditaci. Ale šlo to relativně bez zádrhelů. Kromě čekání na autobus. Bydlíme v olympijské vesnici, kde jsou jenom bikeři a frekvence dopravy nebyla závratná,” usmívala se Čábelická.

Basketbalový Korzár spoluhráčům Tokio neukáže

S ohledem na položení okruhu pro cross country jsou totiž bikeři v separátní vesničce. „Je to golfový resort na kopci. Fakt moc pěkné. V hlavní olympijské vesnici jsme ani nebyli a vlastně jsme za takovou izolaci rádi s ohledem na současnou situaci s koronavirem. Pro nás jako sportovce je vlastně výhra, že jsme takhle odstrčení,” říkala Čábelická.

Strašák covidu opět sáhl do české výpravy! Nováček přijde o olympiádu

Během úterý stihla po příletu krátkou projížďku, ve středu pak absolvovala plnohodnotný trénink. „Původně organizátoři řekli, že do pátečního otevření okruhu budeme jen ve vesnici a trénink bude povolen pouze na válcích či trenažérech. Ale nakonec vymezili trasu mezi ubytováním a závodištěm, což je dvacet kilometrů, kde jsou kopce i rovina. Chce to trošku improvizace k naplnění plánu přípravy, ale je to v pohodě,” pochvalovala si Čábelická.

Snaží se rychle adaptovat hlavně na vysoké teploty. „Středeční trénink se odehrával v devětatřiceti stupních. Na sluníčko je to krušné, ale když člověk vjede do lesa, je to příjemnější. Klíčové pro závod bude vypořádat se s klimatickými podmínkami,” přemítala česká reprezentantka. Start závodu je navíc tři hodiny po poledni japonského času. „Bude to výheň. Je potřeba od rána myslet na hydrataci a nepodcenit přísun tekutin. Při čekání na startu určitě použiju chladící vestu. A pak už to bude jen o tom, jak komu konkrétní den sedne.”