Můžeme o důvěře Fialově vládě jednat až do rána, odhlasovali si poslanci

Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN má ve Sněmovně jasnou většinu 108 poslanců ze 200, takže je prakticky jisté, že důvěru získá.

„Celé programové prohlášení je postaveno se strachem z jakýchkoli čísel,“ vyčetl Fialově vládě bývalý vicepremiér a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z hnutí ANO. Postrádá v programu vlády, jak se postaví ke Green Dealu Evropské unie. „Green Deal je hrozbou pro část průmyslu, to je realita,“ řekl Havlíček.

„Není tam, co bude za rok, za půl roku z důvodu stoupajících cen energií,“ vyčetl také vládě Havlíček, kterého se v pátek ANO zkusí prosadit do funkce nového místopředsedy Sněmovny.

„Kdybych chtěl být vtipný, tak to budu protahovat, dokud pan Farský neodletí do Ameriky a nebudete mít o jednoho poslance méně,“ řekl poslanec ANO Patrik Nacher v narážce na poslance STAN Jana Farského. Ten ve čtvrtek na osm měsíců odletí na studijní stáž do USA, ale mandát poslance si nechá.

Kalouska neurazil Nacherův návrh, aby národním ptákem byl kalous ušatý

Nacher byl prvním z 38 poslanců bez přednostního práva vystoupit, kteří se přihlásili, aby ve Sněmovně promluvili. Ocenil ve vládním programovém prohlášení zvýšení hranice pro registraci k dani z přidané hodnoty z jednoho milionu na dva. V narážce na jeden ze slibů vládní koalice, že chce, aby i Česko mělo národnío ptáka, řekl, že by to měl být kalous ušatý. Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 na Twitteru napsal, že ho to nijak neurazilo.

Další poslanci ANO rozebírali jednotlivé kapitoly vládního programu. Poslanec Jaroslav Bžoch se ptal ministra zahraničí, Piráta Jana Lipavského, co znamená věta, že vláda provede revizi vztahů s Ruskem a Čínou. Odpovědi se ale nedočkal.

Chceme stát, který nebude žít na dluh, řekl před poslanci Fiala

Premiér Fiala řekl poslancům, že cílem vlády je dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa. „V první řadě chceme stát, který nežije na dluh. Protože každý dluh se musí jednou zaplatit. A čím později se zaplatí, tím bude větší a splátky bolestivější,“ řekl poslancům Fiala.

Slíbil, že jeho koaliční vláda do konce roku 2023 předloží důchodovou reformu, že postaví 200 kilometrů nových dálnic či že se za jeho vlády bude stavět o 10 tisíc nových bytů ročně víc. „Naše země nesmí být montovnou pro moderní ekonomiky,“ prohlásil také Fiala.

Fialovi oponoval šéf ANO Andrej Babiš. „Skutečně nemůžeme podpořit vládu, která klame občany a nabízí floskule. Stále slyšíme dokola tu obehranou písničku, jak je na tom naše země špatně,“ řekl bývalý premiér.

Lídr SPD Tomio Okamura vyčetl kabinetu pětikoalice, že udělal málo proti zdražování energií, rostoucím cenám potravin či proti bytové krizi. „Říkali jste, že představíte plán proti zdražování energií. Nepředstavili jste nic,“ prohlásil Okamura.

Opřel se i do šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09, když mluvil o tom, že jeden z poslanců SPD, exministr Jaroslav Bašta, podepsal na rozdíl od ní Chartu 77.

„Urazí tady poslanecký klub SPD, řekne, že prý SPD nemá mít zastoupení ve vedení Sněmovny. Přitom Jaroslavu Baštovi, který statečně bojoval za svobodu a demokracii, nesahá ani po kolena. Vy jste nebyla ani ve vězení, ani jste nepodepsala Chartu. To je taková ostuda, tohle účinkování paní předsedkyně Pekarové Adamové,“ řekl doslova šéf SPD.

Pekarová Adamová se přitom narodila až v roce 1984. Tedy až sedm let poté, kdy vzniklo prohlášení kritizující komunistický režim.