Nejslabší Piráti dostanou více než jedno ministerstvo, dohodli se se STAN

Nehrozí, že by teď STAN začal hamižně požadovat vše, řekl ČTK po jednání koaličních partnerů lídr Vít Rakušan. Jaká ministerstva a kolik by jich koalice Pirátů a STAN chtěla, nechtěl přiblížit s tím, že na tahu s nabídkou případných křesel a priorit má být jako první koalice ODS, lidovců a TOP 09.

Prioritami jsou však digitalizace a ministerstvo vnitra. Podle informací portálu Lidovky.cz pomýšlí koalice Pirátů a Starostů na pět až šest křesel. Olga Richterová by byla podle Rakušana skvělou ministryní práce a sociálních věcí. Sám má ambice vést ministerstvo vnitra.

Obě strany se také dohodly na tom, že navzdory drasticky sníženému počtu Pirátů ve Sněmovně si tato strana uchová vlastní klub a nebude se stmelovat s o dost početnějším hnutím STAN. Na klub jsou potřeba nejméně tři poslanci.

Rakušan v neděli připomněl, že koaliční program Pirátů a STAN má platit pro celé čtyři roky volebího mandátu. „Pamatuje na to, že máme před sebou čtyři roky ve Sněmovně, a já doufám, že i ve vládě,“ uvedl.

V hlavním městě Praze uspěla za Piráty Olga Richterová, která zatím získala 31 tisíc hlasů, a Jakub Michálek s 13 tisíci hlasy. Ve Středočeském kraji se do Sněmovny za Piráty dostala pouze Klára Kocmanová. Lídr Pirátů Ivan Bartoš v Ústeckém kraji získal 27 procent, tedy přes 14 tisíc hlasů.

Kvůli kroužkování vybraných kandidátů a kandidátek získává STAN 33 mandátů a stává se tak třetí nejsilnější stranou po ANO a těsně po ODS, která je hegemonem koalice SPOLU.

Piráti mají jen čtyři poslance, díky kroužkování je vytlačili Starostové

Někteří představitelé Pirátské strany míní, že koalice se STAN Piráty poškodila. Podle končícího středočeského poslance za Piráty Františka Kopřivy je však otázkou, jaký by byl vývoj, kdyby koalice PirSTAN nevznikla.

„Třeba by se mohlo stát, že bychom měli silnější klub, ale skončili bychom v opozici a vládu by skládal Andrej Babiš s SPD a Přísahou, což by byl ještě mnohem horší scénář,“ uvedl.