Nejteplejší Nový rok historie. Meteorologové hlásí 121 stanic s rekordy

Novoroční maximum 15,7 stupňů Celsia, které bylo naměřeno v Kopistech na Mostecku, překonalo dosavadní rekord 14,5 stupně z Valašského Meziříčí z roku 1936 a jde o celorepubikově nejvyšší teplotu naměřenou v tento den. 

Rekordní teploty zaznamenalo 121 ze 160 dlouhodobě měřících stanic. Vůbec nejtepleji bylo právě v Kopistech, kde dnešních 15,7 stupně Celsia smazalo původní místní rekord 12,1 stupně z roku 2007. 

V Žatci na Lounsku meteorologové naměřili 15 stupňů a v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku 14,7 stupně Celsia.

V Děčíně se teploty vyšplhaly na 12,5 stupně Celsia, čímž byl překonán dosavadní rekord silvestrovské noci o hodnotě pěti stupňů z roku 2007. V Kopistech v noci naměřili 12,1 stupně a v pražském Klementinu 11,7 stupně.

Odpolední teploty se většinou pohybovaly v intervalu od 10 do 14 °C a na severozápadě Čech ojediněle překročily i 15 °C.

Příznivé počasí bude v Česku i nadále. Teplý jihozápadní vzduch k nám bude proudit i v následujících dnech.

V neděli bude zataženo až oblačno, místy přechodně polojasno. Ojediněle se mohou objevit také mlhy. V noci teplota klesne na 6 až 1 stupňů. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 8 až 13 stupňů, na Moravě a severovýchodě Čech bude místy kolem 6 stupňů.

V tisíci metrech na horách bude kolem 8 stupňů. Slabý jihozápadní až jižní vítr 1 až 4 metrů za sekundu bude v Čechách a ve Slezsku zesilovat, večer na čerstvý jihozápadní až západní 4 až 8 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 15 metrů za sekundu. 

I v pondělí Česko čeká zataženo a oblačno. Místy se mohou objevit přeháňky nebo déšť. V oblastech nad tisíc metrů mohou být smíšené nebo sněhové. 

Nejnižší noční teploty klesnou na 9 až 5 stupňů, na Moravě můžou teplotměry naměřit až 2 stupně. V průběhu noci se začne oteplovat. 

Ve dne se budou nejvyšší teploty pohybovat kolem 8 až 12 stupňů. Čerstvý západní vítr bude vát rychlostí 4 až 8 metrů za sekundu, s nárazy kolem 15 metrů za sekundu, na horách kolem 20 metrů za sekundu. Večer bude částečně slábnout.