Přestaneme vyplácet všechny dotace, varuje Brusel kvůli Babišovi

Šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Marc Lemaitre a šéf Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování Joost Korte v šestistránkovém dopisu vyzývají české úřady, aby podaly zprávu o opatřeních ke zlepšení fungování systému rozdělování evropských dotací.

Pro případ, že by Česko kontrolu nezlepšilo, varují vysocí představitelé EK před „možným částečným přerušením platební lhůty,“ u jakýchkoliv budoucích průběžných plateb, uvádí iROZHLAS.cz. Komise by tak mohla pozastavit proplácení projektů, a to do doby, než by se české úřady s námitkami dostatečně vypořádaly.

Premiér Andrej Babiš, kolem kterého se kontroverze ohledně možného střetu zájmů točí, se odmítl k dopisu vyjádřit. „Obraťte se na kompetentní úředníky. Já dopis neznám a nejsem vůbec kompetentní se k tomu vyjadřovat,“ napsal na dotaz redakce iDNES.cz.

Komise po Česku požaduje, aby ministerstva odpovídající za rozdělování evropských dotací vedla seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní nebo ovládají. Brusel dále požaduje, aby české úřady zavedly metodiku, podle které mají při posuzování střetu zájmů věnovat zvláštní pozornost firmám vloženým do svěřenských fondů.

U všech operačních programů má také Česko určit všechny příjemce ze svěřenských fondů, kteří čerpali dotace od 1. září 2017, od kdy v Česku platí zákon o střetu zájmů. Jejich seznam pak mají úřady poslat do Bruselu.

Ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pondělí ubezpečili, že Česko dodržuje všechna požadovaná pravidla a že nevzniknou žádné dopady na současné financování dotovaných projektů.

Babiš podal žalobu na černošický městský úřad kvůli řízení o střetu zájmů

Všemi detaily zmíněnými evropskými zástupci se budou nyní zabývat úředníci ministerstva pro místní rozvoj. Schillerová řekla, že záležitost ještě projedná s příslušnou ministryní Klárou Dostálovou.

„Ministerstvo pro místní rozvoj to opět posoudí. Nepředpokládáme ale, že by došlo k pozastavení plateb,“ vyjádřila se Schillerová ke zprávě EK. „Česká republika dodržuje všechno a všechno dodržovat bude,“ dodala ministryně.

Předmětem sporů mezi Českem a EK je v poslední době údajný střet zájmů Babiše. Podle auditorů EK je předseda vlády ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů opakovaně odmítají.

EK zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra ze svěřenského fondu premiéra Babiše. České úřady se podle portálu Českého rozhlasu pomocí žádosti snažily otestovat, zda Brusel peníze kvůli Babišovu střetu zájmu skutečně neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby napadnutelné u soudu.