Výbor doporučil vydat Babiše ke stíhání, u parlamentu byli demonstranti

Případ Sněmovnu zaměstnává už třetí volební období, dvakrát šéfa hnutí ANO zbavila imunity.

Policisté hlídají přístupové cesty do Sněmovny. Na Malostranském náměstí se totiž koná shromáždění na podporu vydání Babiše, kterou svolalo sdružení Chcípl PES. Po deváté hodině dorazily na Malostranské náměstí asi dvě desítky lidí. „Vydejte Babiše“ a „Chceme rovná práva,“ skandovali demonstranti.

Kauzou se musí výbor zabývat znovu, protože Babiš v říjnových volbách opět získal imunitu. Kromě šéfa ANO je v kauze padesátimilionové dotace na rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo u Olbramovic obviněna i Babišova poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová).

Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se firma, která ji provozovala,přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie podle podle vyjádření bývalého premiéra v té době vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok.

Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, pak holding, jemuž patří i internetový portál iDNES.cz a deníky Mladá front DNES a Lidové noviny, vložil do dvou svěřenských fondů.

Výbor bude řešit i žádost o vydání bývalého primátora Prahy Svobody v kauze Opencard

Mandátový a imunitní výbor bude posuzovat také žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody z ODS v kauze Opencard. Poslanci na jednání výboru přizvali Svobodu.

V případu Opencard soud už dříve osvobodil další obžalované. Svobody se proces netýkal. Na začátku minulého volebního období ho totiž poslanci někdejšího k trestnímu stíhání nevydali. V předminulém volebním období ho Sněmovna vydala, v roce 2016 ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku.

V kauze Opencard čelilo několik bývalých představitelů Prahy stíhání pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.