Žena zavedla slepého otce pod kamion, soud zpřísnil trest za jeho smrt

Loni druhého března po obědě přijela žena se svým nevidomým otcem tramvají do stanice U Práce. Vystoupili a žena se rozhodla, že přejdou mimo přechod z tramvajového ostrůvku přes silnici na chodník u pomníku Díky, Ameriko!

Zákon stanoví, že pokud je přechod blíže než 50 metrů, musí chodec přecházet jen přes něj. Jenže v době, kdy žena s otcem vstoupila do vozovky, už na semaforu pro chodce svítila červená.

Naopak autům jedoucím od Borů po Klatovské směrem do centra města naskočila zelená. Žena s otcem vstoupila do silnice před kamion v levém pruhu, který se začal rozjíždět.

Zatímco ženu kamion odhodil na stranu, šestapadesátiletý muž zůstal zaklíněný pod ním. Přivolaná záchranná služba ho resuscitovala několik desítek minut, ale oživit se ho nepodařilo.

Letos na jaře žena u Okresního soudu Plzeň-město řekla, že si z kolize na nic nevzpomíná. Byl to pro ni šok.

Během výslechu na policii uvedla, že otec byl zcela nevidomý dvanáct let a starala se o něj sama. V osudný den ho doprovázela na úřad práce kvůli vyřízení příspěvku na bydlení a v hmotné nouzi. Z úřadu se vraceli domů tramvají.

Byla si jistá, že silnici přechází po přechodu pro chodce a že se rozhlédla na obě strany. Vinna se necítí, podle ní za nehodu může řidič kamionu.

Kamioňák nemohl chodce před sebou vidět

Podle soudního znalce se ale Bandovi vydali přímo pod rozjíždějící se kamion. Žena podle něj musela vědět, že se nákladní automobil rozjíždí.

„Přecházeli osm až deset metrů od přechodu. Řidič kamionu nemohl poškozeného vidět, protože musel sledovat provoz před sebou. Poškozeného by viděl, kdyby stál,“ poznamenal znalec u soudu. Dodal, že udělali i rekonstrukci nehody.

Okresní soud ženu potrestal ročním trestem s roční zkušební dobou. „Brali jsme v úvahu to, že nikdy nebyla trestaná, řádně pracuje. O svého otce, který vyžadoval každodenní péči, vzorně pečovala. Že o něj přišla, je pro ni největší trest,“ odůvodnil na jaře výši původního trestu soudce Josef Prach.

Dodal, že uvažovali i o upuštění od potrestání. „Obžalovaná ale vinu odmítá. Naopak tvrdí, že nehodu zavinil řidič kamionu. Na místě na něj křičela, že je vrah,“ vysvětlil.

Poukázal, že jde o lidskou chybu s tragickými následky. „Byla za tím nepozornost. Možná stačilo jen pár centimetrů a obžalovaná mohla skončit jako její otec,“ upozornil soudce při odůvodňování květnového rozsudku.

Za usmrcení z nedbalosti hrozilo sedmatřicetileté ženě až šest let vězení. K odvolacímu jednání nepřišla, advokát předložil potvrzení o její pracovní neschopnosti.

Odvolání proti verdiktu nakonec podal jen státní zástupce. Podle jeho názoru byl uložený trest nepřiměřeně mírný, navíc v rozsudku jednoznačně chybělo, že žena tragédii zavinila porušením důležitých předpisů.

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion (6. 5. 2021)

Souzená se neodvolala. „Na její výslovný pokyn jsem odvolání nepodával,“ prohlásil u odvolacího soudu její advokát. Připomněl, že obžalovaná měla s otcem silné citové pouto, protože právě on ji jako jediný rodič vychovával.

Když pak měl velké zdravotní problémy, když nebyl mobilní a kvůli nemoci přišel o zrak, právě obžalovaná dcera byla jediná, kdo se o něj staral.

Odvolací senát dal po zvážení všech okolností za pravdu státnímu zástupci, a ženě prodloužil zkušební dobu podmínečného odsouzení z jednoho na dva roky. Rozsudek je čtvrtečním vyhlášením pravomocný.